TOP 11: Nejlepší elektronické peněženky 2024 – recenze (online)

Shrnutí: Elektronické peněženky mají mnoho podob a vlastností. Zmapoval jsem funkce i recenze těch nejpopulárnějších a zde je výsledek.

  • Jako Výběr redakce jsem zvolil Revolut, protože toho umí zkrátka nejvíc a jedná se o celosvětově používanou platformu. 
  • Skip Pay má v mém srovnání místo z toho důvodu, že umožňuje odložení plateb za nákupy.
  • Podobně je na tom i Twisto, které ale umí třeba i zajímavé směny měn.
  • Na ty je ale ještě větším machrem Wise, další ze zajímavých alternativ. 

A o čem dalším píšu? Podíval jsem se i na další varianty elektronických peněženek, poradím, na co se při výběru zaměřit, a přidám i pár užitečných tipů na čtení. 


Výběr redakce

Revolut

Kdy vybrat Revolut?

Jestliže oceníte i další funkce, které Revolut nabízí, jako jsou výhodné kurzy a snadné směny měn nebo investice, těžko budete hledat propracovanější platformu, než je Revolut.


Další na zvážení

Skip Pay (Mall pay)

Kdy vybrat Skip Pay?

Je pro vás zajímavá možnost platit za nákupy později? Třeba až po výplatě nebo po vyzkoušení zboží z e-shopu? Zkuste Skip Pay.


Odložené platby

Twisto

Kdy vybrat Twisto?

Pokud se vám líbí princip Skip Pay, ale ocenili byste navíc třeba i možnost výhodně směnovat měny, zkuste Twisto. 


Nejlepší kurz

Wise (Transferwise)

Kdy vybrat Wise?

Pokud často pracujete s cizími měnami, ať už skrze práci nebo cestování, může se Wise hodit. 

Elektronicke Penezenky1

Svět se stále více přesouvá k bezhotovostním platbám. Výrazně tak stoupá také obliba elektronických peněženek, s nimiž se můžete setkat také pod názvy jako digitální nebo online peněženka. K čemu slouží a jak toto alternativní internetové bankovnictví funguje?

Průzkum trhu a vybírání těch nejdůležitějších střípků informací pro výběr produktu či služby: to je naše! Naši redaktoři tráví nad průzkumem článku desítky hodin a celá naše redakce se řídí naším redakčním kodexem

Pojem elektronická peněženka označuje službu, jejímž hlavním cílem je zprostředkování bezpečných a rychlých plateb na internetu. Obchodníkům totiž nepředává číslo vaší platební karty a chrání ji tak před zneužitím. Velká část peněženek však umožňuje i platby v kamenných obchodech a to pomocí chytrých telefonů, případně dalších zařízení.

Peníze si do své online peněženky dobíjíte podle potřeby. Některé lze také propojit s platební kartou a dobíjení tak není třeba řešit.

Digitálních peněženek je na trhu čím dál více a dá se bez nadsázky říct, že každá umí něco trochu jiného. Zatímco některé se soustředí výhradně na platby kartou přes internet, jiné nabízí svým uživatelům daleko širší spektrum služeb. V závislosti na tom, jakou e-peněženku si vyberete, můžete s její pomocí:

  • Platit přes internet i v kamenných obchodech
  • Platit za pomoci chytrých zařízení
  • Nahrávat do peněženky různé (nejen) platební karty
  • Zakládat si účty v různých měnách
  • Využívat k platbám virtuální karty
  • Nakupovat kryptoměny
  • Investovat

Obsah článku

Nejlepší elektronické / internetové peněženky

Vybral jsem pro vás jedny z nejoblíbenějších elektronických peněženek a podível se na jednotlivé varianty blíže, abych vám s výběrem té ideální pomohl. 

Revolut recenze (elektronická peněženka)

Virtuální peněženka, která nadchne hromadou funkcí

Kdy zvažovat Revolut?

Jestliže oceníte i další funkce, které Revolut nabízí, jako jsou výhodné kurzy a snadné směny měn nebo investice, těžko budete hledat propracovanější platformu, než je Revolut.

Pokud ale hledáte čistě jen bezpečný způsob placení na internetu, nejspíš vám bude stačit jednodušší služba, jako je třeba PayPal

Proč jsem vybral Revolut?

Protože tato elektronická peněženka toho zvládá opravdu hodně. Stačí si zdarma vytvořit účet, dobít si libovolné množství peněz a okamžitě se vám otevírá brána ke spoustě užitečným funkcím, tak funguje Revolut. Co všechno umí? Zvládá vedení účtu ve více měnách, platby virtuální kartou, okamžité bankovní převody, směnu peněz, investice do akcií či nákup zlata a kryptoměn. Velmi populární je u nadšených cestovatelů, nabízí totiž platby a výběry z bankomatů po celém světě zdarma (ovšem s určitým limitem). Co se týče množství funkcí, patří k těm nejvychytanějším online pěženkám. Vše navíc ovládáte v příjemné a intuitivní mobilní aplikaci, která je navíc dostupná v češtině.

Na co si dát u Revolutu pozor, jsou tři různé tarify. Základní, Standard, je zdarma, čemuž však odpovídá i množství funkcí a některé z nich pak mohou být zpoplatněné. Za plány Premium a Metal je pak třeba měsíčně určitou sumu platit, ale i tak jsou pro řadu uživatelů výhodné.

Uživatelské recenze Revolut

Desítky minut jsem věnoval pročítání recenzí na Revolut na Trustpilot, P2Pforum.cz nebo diskuzní skupině na Facebooku Revolut CZ/SK. Spousta uživatelů je z Revolutu nadšená a není překvapením, že se většinou jedná o ty, co často cestují do zahraničí. Oceňují škálu možností, které nabízí, chválí si samotnou aplikaci i nabízené kurzy. Negativní recenze se většinou týkají pomalého převodu peněz, který u některých uživatelů trvá i více dní. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Skip Pay (dříve Mall Pay) recenze (elektronická peněženka)

Služba, kde platíte až po vyzkoušení zboží

Kdy zvažovat Skip Pay?

Je pro vás zajímavá možnost platit za nákupy později? Třeba až po výplatě nebo po vyzkoušení zboží z e-shopu? Zkuste Skip Pay.

Pokud ale tyto služby nevyužijete, nejspíš pro vás bude lepší klasická elektronická peněženka typu Skrill nebo PayPal.  

Proč jsem vybral Skip Pay?

Protože může oslovit všechny, komu se nelíbí platit předem za věci v e-shopech, dokud si je nevyzkouší a neosahají. Svým fungováním je Skip Pay podobná platformě Twisto a nejedná se tedy o internetovou peněženku v pravém slova smyslu, ale nápomocná může být v mnohém.

Hlavním benefitem bude pro většinu uživatelů nejspíš možnost posunout si platby za nákupy, a to až na 50 dní. Zaplatit je také možné za zboží z e-shopů až poté, co si jej vyzkoušíte, případně vše můžete zdarma vrátit. Skipovací kartou pak lze s odkladem platit i v kamenných obchodech.

Když jsem Skip Pay porovnával s Twistem, všimla jsem si především o něco menší nabídky e-shopů, na nichž lze jeho prostřednictvím platit. Na druhou stranu zase Skip Pay nabízí odměny za nákupy a potěší i dvěma bezplatnými tarify.

Uživatelské recenze Skip Pay

Na službu Skip Pay mnoho hodnocení uživatelů nedohledáme, přesto se mi jich podařilo několik na Facebooku nebo firmy.cz vyšťourat. Výsledek? Skip Pay podle uživatelů svoji funkci plní, klienty těší i různé slevy a nabízená síť partnerů. Naopak stížnosti nejčastěji padají na hlavu uživatelské podpory, která některým příliš nepomohla, a pár zákazníkům také nevyhovuje to, že jsou při registraci vyžadovány velmi citlivé údaje. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Twisto recenze (elektronická peněženka)

Služba, která platí útratu za vás

Kdy zvažovat Twisto?

Pokud se vám líbí princip Skip Pay, ale ocenili byste navíc třeba i možnost výhodně směnovat měny, zkuste Twisto. 

Jestli ale do styku s cizími měnami přicházíte častěji, za zvážení určitě stojí i Revolut

Proč jsem vybral Twisto?

Protože funguje jako digitální peněženka, ale s menšími rozdíly, které mohou být pro spoustu uživatelů zajímavé. Hlavní odlišností je zde fakt, že zatímco do jiných virtuálních peněženek je třeba si pro nákup peníze nejprve dobít, v tomto případě je to naopak. Twisto zaplatí útratu za vás a vy ji zaplatíte až zpětně, třeba za měsíc. Při nákupu u řady oblíbených prodejců vám navíc vrátí část peněz zpět ve formě cashbacku.

Kromě toho Twisto nabízí také šikovnou aplikaci s přehledem výdajů, využít můžete jejich virtuální kartu, platby lze rozložit a splácet po částech a kromě toho zde najdete i výhodné kurzy pro směny peněz.

Nutné je ale zmínit základní limit pro platby, který je na začátku nastaven na 5 až 10 tisíc Kč. Řada užitečných funkcí je také dostupná pouze v placených tarifech Standard a Premium. Na druhou stranu za ně zaplatíte měsíčně 49, respektive 99 Kč, což jsou vcelku příznivé částky.

Uživatelské recenze Twisto

Na Google a Facebook jsem se vydal hledat recenze uživatelů na Twisto. Spousta z nich si celý princip pochvaluje, upřednostňují tento způsob například při nákupech na méně ověřených e-shopech nebo o Vánocích. Na druhou stranu se ale objevují i negativní komentáře směrem k podpoře, která odpovídá s velkým zpožděním. Pár stížností upozorňuje i na problémy získat v některých případech peníze za platby zpět. Na komentáře však společnost vždy reaguje a snaží se vše vyřešit. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Wise recenze (elektronická peněženka)

Šikovná platforma s výhodnými kurzy při převodech do zahraničí

Kdy zvažovat Wise?

Pokud často pracujete s cizími měnami, ať už skrze práci nebo cestování, může se Wise hodit. 

Jestliže se ale nedomluvíte anglicky, vhodný pro vás příliš nebude. Zkuste raději Revolut

Proč jsem vybral Wise?

Protože je Wise populární především díky převodům peněz do jiných měn a přeposílání do zahraničí, neboť nabízí velmi výhodné kurzy. Můžete si zde také založit multiměnový účet s vedením zdarma nebo získat multiměnovou debetní kartu.

Pozitivem jsou zde přehledné webové stránky i aplikace, kterou si stačí stáhnout a zdarma se zaregistrovat. Poté si na něj můžete dobíjet peníze dle potřeby.

To vše zvládnete nejspíš bez potíží, pokud ovšem ovládáte angličtinu. Tato platforma není dostupná v češtině a bez znalosti cizího jazyka se tak neobejdete.

Uživatelské recenze Wise

Jak jsem se dočetl v mnoha recenzích na Trustpilot nebo P2Pforum.cz, Wise spoustě klientů usnadňuje život. Především pak těm, kteří často cestují. Chválí si jednoduchost procesů, intuitivní platformu i přijatelné poplatky. Pár uživatelů si ale stěžuje, že některé transakce trvají déle, třeba i v řádu dnů. 

VÝHODY

NEVÝHODY

Monese recenze (elektronická peněženka)

Přehledná e-peněženka užitečná nejen při cestách do UK

Proč jsem vybral Monese?

Digitální banka Monese se těší velké oblíbenosti u všech, kdo se chystají pracovat ve Velké Británii a chtějí si tam snadno založit účet. Zajímavé možnosti vám však nabídne i v případě, že do této skupiny nepatříte. Umožňuje zasílání peněz do zahraničí za výhodné kurzy, výběry z bankomatů do určité sumy zdarma, snadno s ní můžete sledovat veškeré výdaje a bez problémů ji propojíte s GooglePay či ApplePay.

V nabídce má Monese několik tarifů, ten základní je zdarma. U těch placených pak můžete čekat vyšší limity pro výdaje v cizích měnách či výběry z bankomatů. Pozor si však u účtu zdarma dejte na okamžité převody, bezplatně je provedete jen v rámci Monese účtů, jinak počítejte s menším poplatkem. Ten se, s výjimkou nejvyššího účtu Premium, váže i k mezinárodním převodům.

V porovnání s dalšími elektronickými peněženkami potěší Monese především ty uživatele, kteří nehledají velké množství funkcí, ale ocení spíše jednoduchost a také češtinu v aplikaci.

VÝHODY

NEVÝHODY

Curve recenze (elektronická peněženka)

Mějte všechny své karty pohromadě

Proč jsem vybral Curve?

Pokud vlastníte jeden účet a jednu kartu, kterou platíte, zřejmě hlavní výhodu elektronické peněženky Curve úplně nedoceníte, avšak jestliže vlastníte více různých účtů, bude pro vás velmi zajímavá. Umožňuje totiž propojení všech platebních karet do jedné. Díky tomu vám nejen odpadne nutnost nosit u sebe více karet a pamatovat si různá hesla, ale uvidíte všechny transakce hezky a přehledně pohromadě v časové ose. Při jednotlivých transakcích si sami vyberete, z jaké karty danou platbu provedete. A pokud se náhodou spletete, můžete se dokonce vrátit v čase a karty vyměnit.

Bonusem plateb prostřednictvím Curve je také získávání cashbacku při nákupu u určitých prodejců. Platí však jen po omezenou dobu, pokud si tedy nezřídíte některý z vyšších, placených tarifů. 

Základní účet Curve je zdarma, avšak váží se k němu určité limity (např. výběr z bankomatů v zahraničí zdarma jen do 200 €), připlatit si pak můžete za Curve X, Black či Metal a získat další výhody. Pro někoho může být u Curve překážkou chybějící čeština.

VÝHODY

NEVÝHODY

PayPal recenze (elektronická peněženka)

Jedna z nejpoužívanějších a nejpopulárnějších platebních metod 

Proč jsem vybral PayPal?

I pokud jsou pro vás elektronické peněženky novým termínem, PayPal vám nejspíš cizí není. Jedná se totiž patrně o nejznámější platební systém na světě. Hlavní funkcí je zde posílání a přijímání online plateb v nejrůznějších měnách, a to z velké části zdarma. Určité poplatky tu však najdete a nevyhnete se jim například, pokud jste prodávajícím nebo při platbách do zahraničí. Výše poplatků se však často mění a je dobré vše sledovat přímo na webu PayPalu.

A jak PayPal funguje? Stačí si vytvořit účet, založení i vedení je zdarma. Následně si na něj můžete dobít peníze, nebo jej propojit s platební kartou a dobíjení peněz nemusíte při placení řešit

Samotný web PayPalu už existuje v české jazykové mutaci, ovšem nikoliv uživatelská podpora, což může být pro někoho mírnou překážkou.

VÝHODY

NEVÝHODY

Skrill recenze (elektronická peněženka)

Platforma v češtině s věrnostními programy

Proč jsem vybral Skrill?

Další oblíbenou e-peněženkou, která potěší webovými stránkami i aplikací v češtině, je Skrill. Umožňuje online platby, převody peněz, nákupy kryptoměn a nabízí klasickou i virtuální kartu.

Zajímavostí jsou zde věrnostní programy. Skrill Knect vám připíše body za propojení s přáteli, weby i firmami, které můžete směnit za odměny. Další možností, jak získat různé benefity, jako jsou nižší poplatky či zvýšené limity, je VIP program. V něm postupujete podle objemu peněz, s nimiž v daném čtvrtletí obchodujete.

Za některé služby jsou zde však účtovány poplatky. Jedná se většinou o malé částky, které na popularitě platformy téměř nic neubírají, ale je dobré o nich vědět. Platíte například za vklady i výběry peněz z účtu.

VÝHODY

NEVÝHODY

ApplePay recenze (elektronická peněženka)

Plaťte hodinkami i telefony s ikonickým logem jablka

Proč jsem vybral ApplePay?

ApplePay představuje pro uživatele zařízení této společnosti příležitost, jak platit na internetu, v aplikacích i v obchodech rychleji, snadněji a navíc bezpečněji. Funguje na iPhonech i na Apple Watch a k provedení platby stačí Face nebo Touch ID.

Hlavní výhoda oproti klasické platbě kartou tak spočívá v lepším zabezpečení. ApplePay totiž používá pro placení specifické číslo zařízení a jedinečný kód transakce a obchodníkům se tak nepředává číslo vaší karty.

Abyste mohli začít ApplePay používat, je třeba si nejprve nainstalovat aplikaci Wallet, pomocí níž si přidáte k účtu svou platební kartu.

Přestože ApplePay už podporuje většina největších bank u nás, stále se najdou výjimky. Stejně tak tato aplikace nepotěší majitele starších iPhonů, například iPhone 5s, na kterých ji nezprovozníte.

VÝHODY

NEVÝHODY

GooglePay recenze (elektronická peněženka)

Jednodušší a bezpečnější platby (nejen) na internetu pro zařízení Android

Proč jsem vybral GooglePay?

Podobně jako představuje ApplePay bezpečný způsob placení pro majitele zařízení Apple, funguje GooglePay pro ty využívající systém Android. I v tomto případě můžete platit online, v aplikacích i v kamenných obchodech a stejně tak lze pro tyto účely využít nejen chytré telefony, ale i tablety a hodinky. Stačí, aby podporovaly technologii NFC. K rozjetí GooglePay už pak stačí aplikace, do níž přidáte svou kartu, pak už vašim rychlejším a také bezpečnějším nákupům nic nebrání. GooglePay totiž nepředává obchodníkům číslo vaší karty, ale pouze virtuální číslo, které je odlišné.

GooglePay u nás podporuje většina bank, ale ne všechny (na seznamu chybí například Trinity Bank). Problém s provozem budou mít i majitelé starších telefonů, potřeba je minimálně Android Lollipop 5.0 a vyšší.

VÝHODY

NEVÝHODY

Neteller recenze (elektronická peněženka)

Britská společnost nabízející bezpečné platby i VIP program

Proč jsem vybral Neteller?

Online peněženka Neteller je na trhu už od roku 1999. Oblíbenou se stala především u sázkařů, protože spolupracuje se spoustou (především zahraničních) sázkových kanceláří a umožňuje tak rychlé dobíjení peněz. A nejen to. Zvládá platby na internetu, výběry z bankomatů, nákupy kryptoměn a nabízí virtuální či předplacené karty. Podle objemu peněz, které utratíte ve čtvrtletí, se pak můžete posouvat ve VIP programu a získávat nejrůznější výhody jako nižší poplatky a podobně.

Právě na poplatky je dobré si dát u Netelleru pozor. Při zasílání peněz zaplatíte poplatek 1,45 %, devizový poplatek je až 3,99 % a poplatky se váží i k nákupu kryptoměn. Vedení účtu je zdarma, avšak musíte se do něj každých 6 měsíců alespoň přihlásit nebo provést transakci. Jinak zaplatíte 5 $ měsíčně.

Nevýhodou je zde také chybějící čeština, stránky jsou kompletně v angličtině.

VÝHODY

NEVÝHODY

PĚT tipů, jak vybrat elektronickou peněženku

Jednotlivé e-peněženky se od sebe často i podstatně liší. Jak vybrat tu, která bude nejlépe odpovídat vašim potřebám? Zodpovězte si na tyto základní otázky.

1) Co je vaším cílem?

Chcete bezpečně platit na každém kroku, nebo vám jde například jen o platby na zahraničních e-shopech? A nebo toužíte i po dalších výhodách a funkcích, jako jsou odložené platby či investice? To vše online peněženky zvládají, ale žádná neumí úplně všechno. Pro začátek je tak třeba si ujasnit, co má být hlavním účelem. 


2) Spárování s kartou, nebo ne?

Zatímco do některých digitálních peněženek je nutné si peníze dobíjet (což může být pro někoho zdlouhavé a nekomfortní, avšak zaručená je díky tomu ještě větší bezpečnost), jiné umožňují propojení s vaší platební kartou a “berou” si peníze pro platby přímo.  


3) Jaké zařízení používáte?

Vyhovuje vám placení pouze chytrým telefonem, nebo chcete mít elektronickou peněženku dostupnou i na počítači? Nebo chcete platit chytrými hodinkami? To vše je možné. Některé typy e-peněženek jsou také určené výhradně pro zařízení Apple či Android. 


4) Chcete bonusy navíc?

Řada společností nabízí spolu s e-peněženkou i zajímavé výhody, jako je odklad placení o pár týdnů nebo VIP program, kdy získáváte benefity za utracené peníze. Promyslete si, zda by pro vás něco z toho nebylo užitečné. 


5) Jaké společnosti důvěřujete?

Založením elektronické peněženky svěřujete dané společnosti část svých financí, a je tak třeba vybrat tu, které stoprocentně důvěřujete. Projděte si před výběrem také recenze ostatních uživatelů a zjistěte, co můžete očekávat.

Shrnutí: Podle čeho vybrat vhodnou internetovou peněženku? Odpovězte si na následující otázky. 

✅ Víte, co přesně od elektronické peněženky očekáváte?ano
✅ Umožňuje placení vámi preferovaným zařízením?ano
✅ Je její rozhraní přehledné?ano
✅ Má peněženka dobré uživatelské recenze?ano

Často kladené otázky

V následující sekci poodhalím ty nejčastější otázky na téma elektronických peněženek.

Bezpečnost je zde daleko vyšší než při platbě běžnou platební kartou. Nedochází totiž k předávání citlivých údajů obchodníkovi. Do některých e-peněženek si také dobíjíte jen tolik peněz, kolik chcete, a nemusíte se tak bát, že byste případně přišli o velké sumy.

Primárně jsou tyto peněženky určeny k platbám na internetu, ale po spárování se svou kartou a aplikací v telefonu je řadou z nich možné platit i v kamenných obchodech.

Pro získání e-peněženky je většinou zapotřebí jen založení účtu u vybrané společnosti, někdy také stažení aplikace do chytrého telefonu. Pak už stačí zaslat si do peněženky peníze, nebo ji propojit s platební kartou.

Při výběru si dejte pozor na důvěryhodnost zvolené společnosti a u těch méně známých si raději projděte dostatek recenzí. Dostatečnou pozornost věnujte také poplatkům, mohly by vás nemile překvapit platby za některé běžné transakce. Nepodceňujte ani případné limity, pokud operujete s vyššími částkami. 

Hlavními benefity jsou zvýšená bezpečnost a také jednoduchost nákupů a plateb. Odpadá také nutnost nošení klasických karet, což zvyšuje uživatelský komfort. Spolu s tím ale většina peněženek nabízí i řadu dalších výhod, jako jsou slevy, cashbacky, snadná správa financí, výhodné převody měn a podobně.  

Videa

4.9/5 - (14 votes)

Autor článku:

Zajímá vás něco o nás a jak vybíráme produkty? Garant článku: Daniel Hanuš – držitel licence od ČNB na poskytování finančních úvěrů.

Podobné články

Napsat komentář